Koşu Bandı Zemini/Tahtası

Koşu Bandı Zemini/Tahtası, koşu bandı paletinin tam altında bulunur ve koşu bandı cihazının kullanıcısını taşıyan platformdur. Çoğunlukla ağaç benzeri maddeler ile üretilmektedirler ve etrafları sürtünmeye, ısıya dayanıklı olup oldukça da kaygan bir kaplama ile kaplanmaktadır. Bu tahtaların kendine has bir taşıma kütlesi de mevcuttur. Bu kütle aşılmadığı sürece cihaz rahatlıkla kullanılabilir.

Bir diğer isimleri, zemin, tahta veya koşu bandı platformudur.

Bu zeminlerde görülen arıza genel olarak sürekli aşınma durumudur.

Koşu Bandı Zemini/Tahtası Neden Aşınır?

Bu tür koşu bandı zeminlerinin yapımında ağaç ve benzeri maddeler kullanılmasının sebebi ağacın esnek olmasıdır. Bu esneklik ise kullanıcı tarafından tahta platforma uygulanan baskının az da olsa azaltılmasını sağlamaktadır. Ömrü azalmış platformların kullanılması platformda esneklik kaybı, kırılır ve çökmeler meydana gelebilir. Ayrıca sahip olduğu özel kaplamada aşınmalar meydana gelir. Bu oluşan aşınmalar koşu bandı paletinin de aşınmasına neden olabilmektedir. Bundan ötürü cihazın elektronik sistemine bir zarar gelmemesi için mutlaka bu saydığımız iki parçanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Cihazlarda kullanılan yağ ise bu iki parçanın arasındaki sürtüşmeyi en aza indirmek amaçlı olarak kullanılmaktadır.  Bundan dolayı yağlama bakımı mutlaka yapılmalıdır ve kontrol edilmelidir. Kullanımı yanlış olan yağlamalar iki parçanın aşınmasını iyice hızlandırabilmektedir. Buna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Cihazın zorlanması hem sürücü kartını hem de motoru zorlayıp bu iki parçanın kullanılmaz hale gelmesini sağlayabilmektedir.

Sizler yine de koşu bandı cihazınızın bakımını düzenli olarak yaptırırsanız bu nedenlerden birine yakalanma oranınız oldukça düşecektir.

Koşu Bandı Tahtası Arıza Tamiri

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı koşu bandı cihazınızda bulunan tahtanın bozulması beklenilebilecek bir durumdur. Ama bu gibi koşu bandı arıza durumlarına ek bir önlem alabilmeniz için koşu bandı cihazınızın bakımını sürekli olarak profesyonel bir ekibe yaptırmanız gerekmektedir.

Koşu bandı tahtası arızası tamiri genellikle eski koşu bandı tahtası yerine yeni orijinal ve garantili tahta değişimi yapılmaktadır. Profesyonel hizmet veren şirketler sizlere cihazınızın markasına ve modeline uygun olan zemin tahtasının orijinal ve garantilisini temin edebilmektedir. Tabi bu hizmet belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır.

Koşu Bandı Zemini/Tahtası

1 thought on “Koşu Bandı Zemini/Tahtası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir