KOŞU BANDI SİLİNDİRİ/MERDANESİ

Koşu bandı silindiri/merdanesi, koşu bandında dönen paletin dönmesini sağlayan cihazın toplamda 2 adet olmak üzere ön ve arkasında bulunan bir parçadır. Sadece ön yüzü üzerinde bulunan kayış sayesinde motora gelen hareketi motor kayışı parçası sayesinde iletmektedir.

KOŞU BANDI SİLİNDİRİ/MERDANESİ NEDEN BOZULUR?

Koşu bandı silindirlerinde iki ön iki arka toplamda 4 adet rulman vardır. Bu rulmanlar dairesel hareketlere yataklık yaparak aşınma görevi görmektedir. Bu rulmanlar da diğer her parça gibi birer ömre sahiptir ve değiştirilme gereği duymaktadır. Silindirler üzerinde yer alan rulmanların bozulması ile cihazdan takırtı veya çeşitli sürtüşme sesleri duyulabilir.

Bu arızalı şekilde kullanılan koşu bantları rulmanların dönüşü zorladığından dolayı sürücü kartlarında ve motorda çeşitli arızalara neden olabilmektedir. Bundan dolayı da cihazın bu gibi arızası bulunduğu zaman kullanılmaması ve mutlaka bir servis hizmeti alıp oluşan arızayı mutlaka tamir ettirilmesi gerekilmektedir. Alacağınız servis hizmetinin uzmanca ve profesyonellerce yapıldığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede alacağınız servis hizmetinden son derece olumlu sonuçlar alabilirisiniz. Tabi bunun yanında koşu bandı cihazını sizin nasıl kullanacağınız da bir o kadar önemlidir.

KOŞU BANDI SİLİNDİR/MERDANESİ BOZULMA SEBEPLERİ?

  • Cihazın veya içerisinde bulunan silindirin ortalama kullanım süresini yani ömrünü doldurması.
  • Kanalları bozuk olan bir motor kayışı ile kullanıma devam edilmesi durumunda çeşitli titremeler oluşturması.
  • Yanlış bir şekilde yerleştirilmiş rulmanların sürekli olarak kullanılması durumu.
  • Rulman yatağına rulmanların yerleştirilmesinden sonra balans ayarlarının yapılmaması.
  • Motor veya motor kayışlarının konumlarının yanlış belirlenmesi ve yerleştirilmesi.
  • Motor kayışının çok fazla gerilmesi ve rulman üzerinde fazla yük oluşturması halinde.

KOŞU BANDI SİLİNDİRİ/MERDANESİ TAMİR EDİLİR Mİ?

Genel olarak silindirlerde oluşan her arızanın tamiri mümkündür. Servise alınması gereken silindirlerin içerisinde bulunan rulmanların ve rulman yataklarının değiştirilmesi ve balansı alınması gerekmektedir. Bu sayede ilk günkü aldığınız performansı ve verimi yine alabilirsiniz.

Sizler yine de koşu bandı cihazınızın bakımını düzenli olarak yaptırarak yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı arızalara ve bozulmalara karşı ek bir önlem almış olabilirsiniz.

KOŞU BANDI SİLİNDİRİ/MERDANESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir