KOŞU BANDI SENSÖRÜ/OKUYUCU

Koşu bandı sensörü/okuyucu, motorda yer alan pervanelerin üzerinde veya ön tarafta bulunan silindirin yanının karşınıda bulunmaktadır. Bu sensörler koşu bandı cihazının hız kontrolünü yapmaktadırlar.

Bu parça bozulduğu takdirde E1, E2 ve E3 gibi hata kodları verebilmektedir. Tabi bu hata kodları koşu bandı cihazının markasına ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Bu koşu bandı cihazının hızını kontrol eden parça her cihazda bulunamayabilir.

Bu sensörler halk arasında koşu bandı hız okuyucusu, koşu bandı hız sensörü ismiyle de bilinebilmektedir.

KOŞU BANDI SENSÖRLERİ NEDEN BOZULUR?

Cihaz içerisinde yer alan motorun üst kapağına dış etken tarafından darbe uygulanması koşu bandı sensörlerinin bozulmasına, zarar görmesine neden olabiliri.

Cihazın elektronik sistemi, devrelerinde oluşan bir kısa devreden dolayı koşu bandı sensörleri dâhil cihaz içerisinde yer elektronik devre elemanları hasar görür ve kullanılmaz hale gelir. Buda yeni parçalar gerektirir ve maliyeti arttırır.

Koşu bandı cihazının içerisine yanlış şekilde konumlandırılmış ve monte edilmiş koşu bandı sensörlerinin o halde uzun süreli olarak kullanılması hem sensörlerin hem de diğer parçaların arızalanmasına ve hatta kullanılmaz hale gelmesine yol açabilir. Buda sizler için ekstra bir masraftır.

Koşu bandı cihazınızı profesyonel bir ekibe düzenli olarak bakım hizmeti yaptırmazsanız koşu bandı cihazı içerisinde yer alan parçaların zamanla arızalandığını ve kullanılmaz hale geldiklerini gözlenmeyebilirisiniz. Bundan dolayı cihazınızın bakımını sürekli olarak yaptırmanız gerekmektedir. Bu hem cihazınızı hem de sizi olumlu yönden oldukça etkileyecektir.

KOŞU BANDI SENSÖRÜNÜN ARIZA TAMİRİ MÜMKÜN MÜ?

Koşu bandı sensörünü genellikle arızaları kolay tespit edilmektedir ve bu tespit edilen arızaların tamiri mümkün olmaktadır. En önemlisi eğer cihazınızın düzenli olarak bakımını bir servis hizmetine yaptırırsanız arıza ve bozulmaların önüne bir nevi geçmiş olursunuz.

Bu sensörler genellikle bir yenisi ile değiştirilmektedir. Tabi değiştirilecek parçanın aynısının orijinalini ve garantilisini bulmak ta o kadar kolay değildir. Bu kadar işlemi sizin yerinize profesyonel tamir firmaları yapmaktadır. Cihazınıza uygun orijinal ve garantili sensörler bulunur ve eskisi ile değiştirilir.

KOŞU BANDI SENSÖRÜ/OKUYUCU

 

1 thought on “Koşu Bandı Sensörü/Okuyucusu

  1. Gaziantep yazıyorum bende york fitness marka koşu bandı var xb52 model normal sıkıntısız çalılıyordu ama ekran da E2 hatası oldu neyden kaynaklanıyor acaba yardım olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir