KOŞU BANDI PALETİ

Koşu bandı paleti, koşu bandı cihazında kullanıcının üzerine çıkıp yürüdüğü kauçuk yapılı ve arka bölmesi lastikten olan parçadır. Marka ve modele göre sürekli olarak farklı desenlere özelliklere sahip olan bu bantlar, kalınlık olarak da marka ve model olarak farklılıklar göstermektedir.

Bir diğer adı koşu bandı kayışı, lastiği olan paletler, cihaz içerisinde yer alan elektronik sistemleri, devreleri ve motorları doğrudan etkilemektedir.

KOŞU BANDININ DEĞİŞMESİNİN GEREKTİĞİNİ NASIL ANLARIZ?

  • Palet üzerinde oluşan boya sökülmeleri ve pamuklaşmalar.
  • Çalışması için ortanın seçilmesi halinde bile bandın sağ ve sola doğru kayarak çalışması.
  • Yağlama işlemi yapıldıktan sonra yağ tabakasının bant üzerine çıkması ve çeşitli lekeler oluşturması.
  • Bandın yüzeyinde kabarıklık, yırtılma ve katlanmalar meydana gelmesi.
  • Bandın kenarlarında bulunan ek yüzeylerdeki dikiş izlerinin belirginleşmesi, gözükmesi.
  • Cihazda meydana gelen elektrik kaçakları.
  • Sürekli aktif bir şekilde örneğin spor salonlarındaki gibi kullanılan koşu bantlarında maksimum 3 yıl kullanılması, çok fazla kullanılmayan koşu bantlarında ise maksimum 5 yıl kullanılması.
  • Koşu bandı cihazlarında kullanıcılar tarafından sürekli olarak en çok kullanılan bölge orta bölgedir. Yani bandın bulunduğu bölge. Bant üzerinde cihaz çalışır durumdayken sağ ve sol taraflara doğru gittiğiniz zaman arada bir fark görüyor iseniz bandın sürtünme özelliğini kaybettiği anlamına gelmektedir. Bundan dolayı motorlar ve diğer elektronik devreler bu durumdan etkileneceğinden dolayı derhal değişiklik yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde sizler adına olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.
  • Ev tipi koşu bandı modellerinde 60 saatten fazla yağlanmamış bir şekilde kullanılması.

KOŞU BANDI PALET DEĞİŞİMİ

Yukarıda da bahsettiğimiz durumlar veya benzerini yaşıyor iseniz derhal bandınızın değiştirilmesi gerekmektedir. Bandın değiştirilmesi için cihazınızın modeli veya markasına uygun bir bant bulmanız gerekmektedir. Tabi bu bant orijinal bir ürün olması gerekmektedir ve garantili olması da gerekmektedir. Ve en önemlisi temin edilen orijinal paletin işin uzmanları tarafından koşu bandı cihazına monte edilmesi gerekmektedir. Böylelikle daha sağlıklı bir değişim elde etmiş olursunuz.

Her yazımızda da söylediğimiz gibi cihazınızın bakımını düzenli ve sürekli olarak yaptırırsanız cihaz içerisinde yer alan parçaların arızalanması veya bozulması daha da zorlaşacaktır.

KOŞU BANDI PALETİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir